Zaduszki

W różnych krajach różnie obchodzi się Święto Zmarłych. W większości krajów na wesoło, a w Polsce – chociaż zawsze zdawał mi się tu królować nastrój modlitewno – refleksyjny – zapanowała nowa moda. Zaklinamy śmierć obrzucając groby naszych bliskich śmieciami. Bardzo ciekawe. Okaże się, czy skuteczne.
Na niektórych innych grobowcach można zaobserwować odmienną tradycję. Wydaje się, że żyjący próbują ostentacyjnie pokazać, że mają w nosie pokolenia swoich dzieci, wnuków i prawnuków, mają w nosie głodujące dzieci w krajach Trzeciego Świata, i próbują jak najszybciej wydać pieniądze bez najmniejszego sensu, naprodukować spalin, śmieci i dobić planetę Ziemię, by czym prędzej dołączyła do świata zmarłych. Chyba, że źle zrozumiałem intencje ludzi, którzy obstawili zniczami poniższy pomnik.

• widzisz marcinie niestety sensem dnia zmarłych nie jest to aby można było na chwile wrócić do refleksji czy też przypomnieć ich sobie -dziś ten dzień to największy wyścig szczurów coś na podobieństwo świąt i choinek czyja ładniejsza tego lepsza ,g…. prawda dziś nie wielu ludzi rozumie każde ze świąt a już napewno dzień zmarłych dla mnie kolejny bezsens sam stawiam jedną świeczke na grobach tych o których pamiętam i nie zapomnę najmniejsza jaka jest możliwa tylko w roli symbolu -bo o to tu idzie o symboliczność zadume refleksje nad życiem dosłownym i w przenośni większość nigdy nie zrozumie a ci co rozumieją przychodzą na groby jak nie ma tam nikogo -wtedy najłatwiej o refleksje …..

• Teoretycznie to ważniejsze święto niż dzień wszystkich swietych, a u nas zwykły dzień z przecenamo świeczek i kwiatów