Zaduszki

W różnych krajach różnie obchodzi się Święto Zmarłych. W większości krajów na wesoło, a w Polsce – chociaż zawsze zdawał mi się tu królować nastrój modlitewno – refleksyjny – zapanowała nowa moda. Zaklinamy śmierć obrzucając groby naszych bliskich śmieciami. Bardzo ciekawe. Okaże się, czy skuteczne.
Na niektórych innych grobowcach można zaobserwować odmienną tradycję. Wydaje się, że żyjący próbują ostentacyjnie pokazać, że mają w nosie pokolenia swoich dzieci, wnuków i prawnuków, mają w nosie głodujące dzieci w krajach Trzeciego Świata, i próbują jak najszybciej wydać pieniądze bez najmniejszego sensu, naprodukować spalin, śmieci i dobić planetę Ziemię, by czym prędzej dołączyła do świata zmarłych. Chyba, że źle zrozumiałem intencje ludzi, którzy obstawili zniczami poniższy pomnik.